Mikor van szüksége kedvencemnek röntgen vizsgálatra?

Ennek leggyakoribb esete a traumás sérülésből (balesetből) eredő csonttörés. Ilyenkor a sérülés súlyosságának megítéléséhez ill. a megfelelő csontsebészeti beavatkozás megtervezéséhez elengedhetetlen a röntgenfelvétel. Legalább kétirányú felvételre van szükség ahhoz, hogy a törésről „térbeli” képet kapjunk. A csontsebészeti beavatkozások után ún. kontroll-röntgeneket készítünk. Egyet közvetlenül a műtét után, hogy ellenőrizhessük az implantátumok helyeződését. Egy másikat pedig hónapokkal később, mikor arról kell döntenünk, eltávolíthatóak-e már a beültetett implantátumok? Röntgenfelvételre akkor is szükség lehet, ha arra gyanakszunk, hogy kis kedvencünk véletlenül lenyelt valamit, amit nem kellett volna. Az ilyen tárgyakat mi állatorvosok „idegen testeknek” nevezzük. Az idegentestek közé tartozik pl. a kavics, a barackmag, a gumiból készült játékok, nagyobb csontdarabok, stb. Ezeket a tárgyakat röntgenvizsgálattal egyszerűen ki lehet mutatni. Néhány tárgy azonban olyan anyagból készül (pl.textil), melyet hagyományos módon készített röntgen felvételen nem láthatunk. Ilyenkor ún. „kontrasztanyagot” etetünk az állattal, mely teljesen ártalmatlan az egészségére, viszont átitatva az idegen testet, jól láthatóvá teszi azt. Kontrasztanyagot használunk még az emésztőrendszerben kialakuló elzáródások, illetve kóros mértékű tágulatok és szűkületek kimutatására valamint a gyomor és bél mozgásának vizsgálatához is. Ilyenkor bizonyos időközökkel felvételeket készítünk az állat emésztőrendszeréről és azt figyeljük, milyen gyorsan halad át rajta a kontrasztanyag. A röntgennek különböző szűrővizsgálatoknál is szerepe van. A kutyák csípőizületi diszpláziaszűrése pl. több kutyafajtánál is feltétele a tenyésztésnek. Sőt, a csípőizület mellett egyre több fajtánál a könyökizület szűrővizsgálatát is előírják. Mivel ezeknél a vizsgálatoknál a jó minőségű felvétel alapkövetelmény, a kutyákat altatott állapotban röntgenezzük. Ritkán ugyan, de indokolt esetben vemhes állatokat is meg kell röntgeneznünk. A közhiedelemmel ellentétben egyetlen röntgenfelvétel sem az anyának, sem a magzatoknak nem okoz egészségkárosodást. A röntgenvizsgálat a fentieken kívül segítséget nyújt a különböző mozgásszervi panaszok okának felderítésében (pl. az izületek és a gerincoszlop kóros elváltozásai), a különböző daganatos betegségek diagnosztizálásában, esetenként pedig az állatokba fúródott lövedékek helyének meghatározásában. Daganatos betegségek esetén, a műtéti eltávolítás előtt érdemes mellkasi röntgenfelvételt végezni az esetleges tüdőáttétek felderítésére. Egyes tüdő elváltozások, szív és keringési rendellenességek esetén is készítünk mellkasi röntgen felvételeket. Természetesen, a leírtakon túl, még számos felhasználási területe van, melyekről most nem esett szó.